Za ubezpieczenie komunikacyjne elektryka zapłacisz jak za zboże
Ubezpieczenie OC/AC samochodu elektrycznego kosztuje prawie dwa razy tyle co jego spalinowego odpowiednika.
2020-01-27, 11:53

Na nic się zdadzą dopłaty do pojazdów elektrycznych (które do tej pory niestety nie są wypłacane) i tak szumnie zapowiadana rozbudowa infrastruktury ładowania, skoro użytkowanie pojazdu elektrycznego będzie wiązało się ze sporymi jak na zasobność portfela przeciętnego polskiego kierowcy wydatkami. Przez wysokie koszty eksploatacyjne elektryków rozwój elektromobilności w polsce stanie pod znakiem zapytania.

Ubezpieczenie OC/AC elektryka drogie, a będzie jeszcze drożej?

Eksperci autobaza.pl w jednej z bardziej popularnych firm ubezpieczeniowych porównali ubezpieczenie nowego elektrycznego Peugota e-208 z jego spalinowym odpowiednikiem. Okazało się, że oferty na ubezpieczenie OC/AC modelu e-208 zaczynają się od 3200 pln w wersji podstawowej, a kończą na kwocie bliskiej 4300 pln! 

Natomiast ubezpieczenie spalinowego odpowiednika - czyli nowego Peugota 208 zaczyna się już od 1700 pln, a bardzo rozbudowana oferta ubezpieczenia OC/AC kosztuje nieco ponad 2300 pln.

Oczywiście ofert jest wiele i można wybrać tańsze opcje ubezpieczenia jednak widzimy tu pewną zależność: oferty ubezpieczenia pojazdów elektrycznych są średnio 2 razy droższe niż ubezpieczenie samochodu spalinowego.

Zdaniem ekspertów autobaza.pl przytoczony tutaj przykład ubezpieczenia OC/AC jest bardzo ostrożną kalkulacją firm ubezpieczeniowych, które jeszcze nie mają wiedzy dotyczącej wycen szkód komunikacyjnych pojazdów elektrycznych. 

Po doświadczeniach z incydentami i wypadkami komunikacyjnymi z udziałem pojazdów elektrycznych okazać się może, iż ich ubezpieczenie OC/AC jeszcze bardziej zdrożeje ze względu na problem z dostępnością części i wysokie koszty naprawy. Dodatkowo potrzeba wykwalifikowanej i odpowiednio przeszkolonej kadry w warsztatach samochodowych, przysporzy dodatkowych kosztów, za które finalnie zapłaci użytkownik elektryka. 

Entuzjaści elektromobilności w Polsce muszą się więc liczyć ze sporymi wydatkami eksploatacyjnymi i przy zakupie pojazdu brać pod uwagę nie tylko cenę ładowania, ale również drogie ubezpieczenie komunikacyjne. Czy dopłaty z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zrównoważą te wydatki?

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Gąsiorowski
Marketing and PR Manager
Autoiso Sp. z o.o.
600 803 793
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.