Cztery koła z drugiej ręki - jak uniknąć błędów podczas zakupu używanego samochodu
Wybór i zakup używanego samochodu może być skomplikowanym zadaniem, które wymaga ostrożności, dokładności i pewnej wiedzy. Konieczne jest zajrzenie nie tylko „pod maskę”, ale także „w papiery”. Tymczasem wielu nabywców nie sprawdza historii auta, lekceważy przegląd dokumentów i nie bierze pod uwagę ukrytych kosztów związanych z późniejszym użytkowaniem auta. Eksperci serwisu autobaza.pl podpowiadają, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas kupowania używanego auta, aby dokonać świadomego wyboru.
2023-06-12, 10:19

Auto z historią

Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają kierowcy podczas kupowania używanego samochodu, jest brak sprawdzenia historii pojazdu. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup od dealera, czy od osoby prywatnej, zawsze warto poznać przeszłość samochodu. Sprawdzenie raportu historii pojazdu pozwoli dowiedzieć się o ewentualnych wypadkach, naprawach, przeglądach technicznych i innych ważnych informacjach, które mogą mieć wpływ na wartość i kondycję pojazdu. Pozwoli również zweryfikować rzeczywisty przebieg pojazdu.

Wielu kierowców pomija badanie historii serwisowej samochodu. To duży błąd, ponieważ pozwala ono na zidentyfikowanie ewentualnych problemów, które mogą powrócić w przyszłości. Jeśli samochód uczestniczył w kolizji lub wymagał częstych napraw, jest to sygnał, że jest bardziej podatny na awarie. Serwisy oferujące dokładny raporty historii serwisowej posiadają szczegółowe informacje zarówno z krajowych jak i zagranicznych baz – a w przypadku autobaza.pl także szczegółowe dane serwisowe z grupy BMW, Fiat oraz wielu innych. Dzięki temu potencjalny nabywca może mieć pewność czy, przeglądy i serwis zostały przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta – podpowiada Piotr Korab, ekspert serwisu autobaza.pl.

Podejdź do tego technicznie

Innym częstym błędem jest pomijanie dokładnego sprawdzenia stanu technicznego samochodu przed zakupem. Bez względu na to, jak dobrze prezentuje się samochód z zewnątrz, zawsze warto skonsultować się z mechanikiem lub zlecić serwis samochodu profesjonalnemu diagnoście. Sprawdzenie silnika, zawieszenia, hamulców czy układu elektrycznego może uchronić potencjalnego nabywcę przed późniejszymi kosztownymi naprawami.

Nie można pominąć także jazdy próbnej przed zakupem używanego auta. Jest to o tyle istotne, że pozwoli nam sprawdzić, czy „polubimy się” z danym egzemplarzem.  Pierwsza przejażdżka pozwala lepiej ocenić komfort, reakcję na prowadzenie, hałas, wibracje i inne czynniki, które ujawniają się dopiero podczas jazdy. Umożliwi również na sprawdzenie działania układu kierowniczego, hamulcowego oraz płynności skrzyni biegów. Jeśli sprzedawca odmawia próbnej jazdy, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Badanie rynku

Popełnianym często błędem jest zlekceważenie przeglądu dokumentów związanych z samochodem. Ważne jest, aby skrupulatnie sprawdzić wszystkie dokumenty, takie jak książka serwisowa, dowód rejestracyjny, faktury za przeglądy i naprawy, a także umowę kupna-sprzedaży. Warto upewnić się, że dokumentacja jest kompletna i zgodna z opisem oferty a pojazd jest wolny od długów.

Innym ważnym aspektem jest dokładne zbadanie rynku przed zakupem używanego samochodu. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić dostępne oferty w różnych miejscach, porównać ceny i warunki, oraz zdobyć informacje o popularnych modelach i ich słabych stronach. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować, czy cena proponowana przez sprzedawcę jest uczciwa i adekwatna do stanu pojazdu. Przeprowadzenie badania rynku pomoże również wynegocjować lepsze warunki zakupu.

Auto sprowadzone, ale czy sprawdzone?

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem przez kierowców jest brak dokładnej weryfikacji pochodzenia samochodu. Kupno samochodu sprowadzonego z zagranicy może być kuszące ze względu na atrakcyjne ceny lub dostępność określonych modeli. Warto jednak postarać się o wszystkie informacje mające wpływ na jego status prawny: m.in. liczba właścicieli, historia kolizji, serwisowanie i ewentualne naprawy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że samochód nie ma ukrytych wad lub nie był kradziony. 

Ponadto niewłaściwie przeprowadzony proces importu może skutkować poważnymi problemami i dodatkowymi kosztami. Każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące homologacji, które określają, czy samochód spełnia wymogi bezpieczeństwa i normy emisji spalin. Przed zakupem pojazdu należy dokładnie zbadać przepisy w Polsce i upewnić się, że sprowadzany samochód będzie mógł zostać zarejestrowany i używany legalnie.

Samochody sprowadzone z zagranicy, zwłaszcza z USA, często różnią się od tych, które są dostępne na rynku krajowym. Mogą mieć inne specyfikacje techniczne, np. układ hamulcowy, oświetlenie, znakowanie pojazdu. Przed zakupem należy dokładnie zbadać, jakie zmiany i dostosowania będą konieczne, aby spełnić polskie wymagania. Może to obejmować kosztowne przeróbki, aby samochód mógł być zarejestrowany i legalnie używany w Polsce – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert serwisu autobaza.pl.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego samochodu, warto również sprawdzić dostępność części zamiennych i koszty serwisu w swoim regionie. Dobrze upewnić się, że będziemy w stanie utrzymać samochód w dobrej kondycji bez wysokich kosztów i długich opóźnień w naprawach.

Analiza budżetu 

Innym powszechnym błędem jest zakup samochodu, na którego utrzymanie kierowcy nie stać. Czasami kuszą nas bardzo oryginalne lub niszowe modele, które mogą być trudne do naprawy z powodu braku dostępności części zamiennych lub ich wysokich kosztów. Przed podjęciem decyzji o takim zakupie, warto dokładnie przeanalizować swój budżet i uwzględnić koszty ubezpieczenia, serwisu, paliwa i ewentualnych napraw. 

Samochód to nie tylko cena zakupu, ale również koszty utrzymania w dłuższej perspektywie. Kupujący często dają się nabrać na tzw. okazje. Należy pamiętać, że jeśli auto jest oferowane za niewielkie pieniądze, może być to powód do podejrzeń. Wielu sprzedawców może próbować ukryć wady samochodu, aby szybko go sprzedać. Przed podjęciem decyzji o zakupie, wykonaj dokładny przegląd samochodu lub skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. Oszczędności na początku mogą finalnie się spotęgować – podpowiada Piotr Korab, ekspert serwisu autobaza.pl.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Gąsiorowski
Marketing and PR Manager
Autoiso Sp. z o.o.
600 803 793
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.